Ласкавий вбивця: Звідки береться гепатит і як його вилікувати

6-21-2018

Назва захворювання збірне і позначає запалення печінки, в результаті якого гинуть нормальні печінкові клітини (гепатоцити). А коли загиблих гепатоцитів більше, ніж нових нормальних клітин, починається процес рубцювання тканини (фіброз), який через деякий час може призвести до цирозу або раку печінки. Захворювання може протікати як у гострій формі, так і в хронічній. Хочу порекомендувати перейти

Розхожі уявлення про гепатиті тримаються на міфі, ніби стикаються з проблемою лише ті, хто піддає себе додатковому ризику, наприклад нехтують захищеним сексом або вживають ін’єкційні наркотики. За такою логікою, якщо вести «благочестивий» спосіб життя, нічого не станеться, а гепатит обійде стороною. Обґрунтовані ці судження лише частково, але насправді все набагато складніше: різновидів гепатиту дуже багато, та й причини його виникнення теж різні.

Гепатит може бути викликаний вірусною інфекцією, і тоді треба говорити про віруси типів A, B, З (в народі його прозвали «ласкавим вбивцею»), D, E. Іноді фахівці окремо виділяють тип G, незважаючи на те, що він практично ідентичний З та, як вважається (цей вид недостатньо вивчений), поширюється так само. Однак не тільки і не стільки віруси можуть провокувати розвиток гепатиту. Іноді за всім стоїть неалкогольная жирова хвороба. Тільки у США, наприклад, їй схильні до 40 % дорослого населення; для порівняння — в 2015 році інфекція вірусом гепатиту B була зафіксована у 3,5 % популяції. Неалкогольная жирова хвороба може вилитися в так званий неалкогольний стеатогепатит (з яким стикаються від 3 до 12 % американців), в цьому випадку накопичився в клітинах печінки надлишок жиру призводить до запалення. Це захворювання пов’язане з цукровим діабетом, порушенням ліпідного обміну або підвищеною масою тіла, але і інші причини не виключені.

Деякі дослідження доповнюють ряд впливом отруйних хімікатів на виробництві (хоча складно судити, чи справді вони можуть бути першопричиною токсичного гепатиту). Крім того, є сенс з обережністю вживати енергетичні напої: відомо про випадок гострого гепатиту у здорової п’ятдесятирічного чоловіка, щодня выпивавшего по чотири-п’ять банок протягом трьох тижнів. Маєвська також розповідає, що часом токсичний гепатит буває у людей (частіше всього молодих чоловіків), які вводять препарати на основі тестостерону, щоб прискорити ріст м’язів. Тестостерон відчутно впливає на печінку, і такі пацієнти потрапляють до гепатологу з жовтяницею і свербінням.

Гепатит може бути і аутоімунних, коли організм сприймає клітини печінки як щось чужорідне і намагається знищити їх. Така проблема частіше зустрічається у жінок; і хоча повністю вилікувати аутоімунний гепатит не можна, його успішно контролюють за допомогою спеціальної терапії, що стримує запальний процес і навіть дозволяє печінки якоюсь мірою відновитися.