Неуспішність учнів. Чому їм важко вчитися?

1-4-2019

Психолог в галузі розвитку емоційного інтелекту та проблем розвитку особистості, Черниш Олена, розглядає гармонійну людину з позиції розвитку восьми ключових аспектів її життя: фізичної, соціальної, психологічної, емоційної, інтелектуальної, професійної, духовної та екологічної складової. В ідеалі, всі ці сектори повинні розвиватися більш-менш однаково, тобто людина повинна приділяти кожному аспекту однакову кількість часу. Проте, в реальному житті все виглядає інакше, переважає той чи інший компонент.

Таку саму паралель можна проводити з дітьми. Так, наприклад, сучасні діти мають різний рівень фізичного розвитку, багато з них вже в дитячому віці мають проблеми зі здоров’ям як набуто, так і вроджені. Це безумовно впливає на рівень їх успішності та адаптації в школі.

У соціальній сфері відіграють важливу роль комунікативні навички. В сучасних дітей вони малорозвинені і цьому є причина – вони мало читають, спілкуються з дорослими, так як надмірна зайнятість батьків не сприяє цьому. Також це вміння налагоджувати контакти з вчителями, однолітками. Воно залежить від моделі спілкування, яку дитина переймає в родині, дошкільному закладі тощо.

Емоційно-вольовий аспект – здатність регулювати власну поведінку. Вона також формується в родині. Дитина відображає її в подальшому при спілкуванні в школі.

Сучасні батьки приділяють велику увагу інтелектуальній спроможності дітей. Найчастіша їх помилка, що вони не розвивають дитину всебічно, а намагаються навчити її механічним знанням, без розуміння самої суті цього навчання.

Психологічна сфера особистості молодшого школяра є досить розвиненою. Це наочно-дійове та наочно-образне мислення. Абстрактне мислення знаходиться на стадії розвитку. Для нього важливо розвивати в дитини уяву для розуміння абстрактних понять та взаємовідносини явищ та об’єктів. Оперативна пам’ять у більшості також розвинена. Проте є проблеми з розвитком довготривалої пам’яті.

Професійна складова для учнів – це навчання, організація робочого місця, постановка мети та планування діяльності, вміння сприйняти та виконати інструкції. Вони розвинені не завжди на належному рівні.

Духовна сфера особистості напряму з навчанням не пов’язана, проте від принципів, які пропагуються в родині, залежить частина успіхів в навчанні. Це і ставлення до критики, повага до інших тощо.

Екологічна складова має на увазі режим життя дитини: система та збалансованість її харчування, режими сну, її місце в домі, проведення вільного часу.

Для підлітків важливим є середовище однолітків, в якому вони проводять свій вільний час. В залежності від атмосфери, яку пропагує даний колектив, буде залежати, чи захоче дитина вчитися або буде намагатися відсторонитися від навчання. Велике значення має і підтримка та заохочення батьків. Період підліткового дозрівання має емоційну лабільність, але якщо емоційну сферу з дитинства розвивали, то особливих проблем тут не має виникнути.

Неабиякий вплив на успішність мають індивідуальні особливості учнів. До них належать: невротичні розлади (підвищений рівень тривожності, проблеми з пам’яттю, розлади сну, енурез), порушення когнітивної діяльності, емоційні проблеми.

Для подолання та корекції даних проблем найкращим методом є залучення фахівців та учительська співпраця, розробка програм корекції. Також це увага вчителів, підтримка та спостереження за дітьми, допомога шкільного психолога, дефектолога, логопеда чи соціального педагога, залучення медіаторів та батьків.

Джерело:

https://vseosvita.ua/library/neuspisnist-ucniv-ta-ii-pricini-i-zasobi-podolanna-9340.html