Оцінка антикварних книг: як самостійно оцінити стару книгу

11-27-2016

Ця коптська книга може в рівній мірі виявитися написаної автором як в XIV столітті, так на початку XX століття — без експертів-науковців тут не обійтися .Багато, звичайно, можуть заперечити, мовляв, що за дурниця — як інкунабули можуть коштувати 200-700 тисяч рублів, якщо будь-музей відірве їх з руками за суму на порядок більше. Ну, по-перше, мені ще жодного разу ніхто не пропонував купити з рук книги старше XVII століття (тобто пропонували навіть XII століття, але при найближчому розгляді це виявлялися книги 1775-1825 років). По-друге, я не дуже морально готовий поки набувати у непрофесіонала видання такої давності.Тому в перших двох рядках можуть стояти абсолютно будь-які цифри, бо книги такого віку все одно є штучним товаром і з високою часткою ймовірності конкретно у Вашому домашньому книжковій шафі навряд чи стоять. Всі інші суми неодноразово (кілька сотень разів) випробувані на практиці і особисто мене (як покупця) влаштовують цілком. І що найголовніше — влаштовують також і продавців, особливо на тлі цін букіністичних магазинів. Пропоную Вам антикварные книги книги

Тепер переходимо до коефіцієнтів. Як Ви пам’ятаєте, література релігійного змісту цінується колекціонерами менше всього через перенасиченість ринку.Тому коефіцієнти за зміст книги я розставив наступним чином:

релігійна література — 1,00

науково-технічна література — 1,25

художня література — 1,50
Знову-таки не претендуючи на істинність в останній інстанції, я готовий вислухати зауваження, що деякі книги з області художньої літератури істотно поступаються у вартості виданням вузько-технічної спрямованості.Безумовно. Ключове слово в цьому зауваженні «деякі». А зараз ми говоримо про загальному правилі.

Ще один підвищувальний коефіцієнт, уведений мною у власний розрахунок вартості старовинних книг — за прижиттєве або посмертне видання книги:

посмертне видання — 1,00

прижиттєве видання — 1,40
Наступні два коефіцієнта описують ступінь збереженості та зовнішній вигляд обкладинки антикварної книги, а також — ступінь збереження книжкового блоку. В сумі ці два коефіцієнта характеризують те, як виглядає сама стара книга, наскільки презентабельний і читабельний вигляд вона має. Власне кажучи, тут сконцентровані її споживчі властивості товару (хоча деякі жартують, що антикварні книги не купують для читання, мовляв, вони від цього псуються)…

Коефіцієнт за якість палітурки:

владельческий: цельноколенкоровый, тканинний з дешевих сортів матеріалу (полотно, ситець, сатин) — 0,60

владельческий: з дорогих сортів матеріалу (оксамит, шовк), з шкіряним корінцем і куточками — 0,75

владельческий: з блінтовим тисненням, золотим обрізом, з шкіряним корінцем і куточками — 0,90

владельческий: створюють цільношкіряна м’який, або цельномарокеновый палітурка — 1,05

владельческий: створюють цільношкіряна з тисненням золотом і золотим обрізом, або сафьяновый — 1,20

будь-який з перерахованих вище, сучасний по відношенню до книги, або видавничий потертий — 1,25

нереставровані видавничий халепу в хорошій ступеня збереженості — 1,35

нереставровані видавничий халепу відмінною ступеня збереження — 1,45
І, нарешті, коефіцієнт за збереження книжкового блоку антикварної книги:

малоістотні пошкодження блоку і тексту, написи, позначки, потертості, тимчасові плями — 0,90

розірвані сторінки, корінець відірваний від блоку, чорнильні плями, присутні штампи бібліотек — 0,75

відсутній хоча б один аркуш книги, обкладинка цілий, але розвалюється, випадають зошити або аркуші — 0,50

старий палітурка, відсутні два і більше аркуша книги, відірвані корінець або куточки обкладинки — 0,35

повністю відірвана і відсутня обкладинка, книга крайнього ступеня зношеності — 0,20
Загалом-то от і все. Тепер Ви озброєні знанням, яке допоможе Вам отримати приблизне уявлення про вартість старовинного видання. А найголовніше, що Ви тепер теж знаєте, скільки коштує антикварна книга — від 2 до 30 тисяч (саме таку вилку дає моя система оцінки). У цей розрахунок, природно, не вписуються видання з автографами, рідкісні книги з знищених або вилучених тиражів, книги з екслібрисами та дарчими підписами, багато парадні фоліанти, унікальні видання.

Мій метод можна обговорювати, можна критикувати і цілком можна ігнорувати як непереконливий. Однак іншого, більш досконалого методу, поки, на жаль, не запропоновано.